Νίκη για τον Παοκ

Ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο Αγρίνιο και πήρε άνετα το “διπλό” επικρατώντας με 0-3 του Παναιτωλικού στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής και πρώτης του β΄ γύρου της Super League.Ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ νωρίς με γκολ του Πέλκα στο 7ο λεπτό με κοντινό πλασέ. Στη συνέχεια, ωστόσο, οι ασπρόμαυροι δεν είχαν καλή απόδοση και οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και πίεσαν, δίχως όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν κάποια καλή φάση, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 0-1.

Στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλονικείς διεύρυναν το σκορ και έφτασαν εύκολα στην επικράτηση παίρνοντας άλλους τρεις βαθμούς. Ο Λημνιός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2 με κοντινό πλασέ από ασίστ του Άκπομ στο 66ο λεπτό, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Άγγλος από δημιουργός έγινε σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3 στο 69΄.

Ο ΠΑΟΚ μεγάλωσε το αήττητο σερί του στα 49 παιχνίδια και συνέχισε νικηφόρα στη μάχη του τίτλου, παραμένοντας ισόβαθμος με τον Ολυμπιακό στην κορυφή.