Σε αυτό το πλαίσιο εξάλλου, τοποθετήθηκε για το νομοθετικό πλαίσιο που ισχύει για τα αδέσποτα και τα ζώα συντροφιάς, σε ερώτηση που δέχτηκε κατά την παρουσία του στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκη.
«Δεν με θυμώνει τίποτα πιο πολύ -και νομίζω ότι ισχύει για πάρα πολλούς συμπολίτες μας- από το να βλέπω περιστατικά κακοποίησης ζώων, τα οποία μας προσβάλλουν όλους βάναυσα. Αλλά προφανώς το ζήτημα δεν εξαντλείται μόνο εκεί. Υπάρχει ένα συνολικότερο ζήτημα διαχείρισης, τι κάνουμε με τα αδέσποτα. Υπάρχει μία συνολική ανάγκη να ξαναδούμε το νομοθετικό πλαίσιο – και έχω ήδη ζητήσει από την κοινωνία των πολιτών, από φιλοζωικές οργανώσεις να μας κάνουν προτάσεις για ένα συνολικό σύγχρονο νομοθετικό πλαίσιο το οποίο αφορά στα ζώα συντροφιάς. Οι προηγούμενες προτάσεις που είχαν γίνει ήταν εκτός τόπου και χρόνου και προφανώς δεν μπορεί να θεωρείται φορολογικό τεκμήριο το να έχει κάποιος ένα ζώο συντροφιάς – διότι είχαν ακουστεί και αυτά στο πλαίσιο της προηγούμενης διαβούλευσης. Και βέβαια, η αρμοδιότητα πρέπει να είναι αποκλειστικά αρμοδιότητα – για τα ζώα συντροφιάς μιλάμε – του Υπουργείου Εσωτερικών. Υπάρχουν μεγάλες ελλείψεις, αλλά θα υπάρξει μία συνολική στρατηγική για το ζήτημα αυτό για το οποίο έχουμε μεγάλη προσωπική ευαισθησία» ανέφερε μεταξύ άλλων ο πρωθυπουργός.
ΝΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΠΟΣΟ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ
Ετοιμάζει φόρους …γλείφτες πουλημένοι μσιμού-μακεδονομάχοι
Καλυτερα να ασχοληθει με τα αδεσποτα στο κομμα του και με τους αδεσποτους που μπαινοβγαινουν ελευθερα στη χωρα .
Vaggelhs Parisopoulos ασχολείται μια χαρά σε αντίθεση με τον τσιριζα
Αποστόλης Σοφιός δεν εχει καμια διαφορα με τον τσιριζα για κλωτσιες ειναι ολοι τους και να του πειτε οτι τα ιερα και οσια της πατριδας ειναι ανωτερα απο ανθρωπους ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω.
Τα χαρίζει δεν τα ταΐζει δρνπερισευουν για τα αδέσποτα ούτε για τους Ελληνες .Όλα δικά του τα θελει
Vaggelhs Parisopoulos βέβαια καταλάβαμε θείο. . Έχεις δίκιο ?☝✊???