Εκλογές 2019 : Ποιοι μένουν εκτός Βουλής

26

Ποιοι μένουν εκτός Βουλής

Συνολικά, 91 βουλευτές που εξελέγησαν με τον ΣΥΡΙΖΑ τον Σεπτέμβριο 2015 ή στήριξαν την προηγούμενη κυβέρνηση δεν κατάφεραν να ανανεώσουν την θητεία τους. Σε ορισμένες περιπτώσεις δε, οι επιδόσεις των υποψηφίων ήταν απογοητευτικές καθώς πλασαρίστηκαν στις τελευταίες θέσεις (Ν. Παρασκευόπουλος, Αρ. Μπαλτάς κ.α.). Αναλυτικά ο κατάλογος με τους βουλευτές ή με προβεβλημένα στελέχη που δεν κατάφεραν να εκλεγούν έχει ως εξής:

Α’ Αθήνας:
ΣΥΡΙΖΑ: Ράνια Σβίγκου, Μυρσίνη Ζορμπά
ΝΔ: Θόδωρος Φορτσάκης, Δημήτρης Τσιόδρας

Βόρειος Τομέας
ΣΥΡΙΖΑ: Τέρενς Κουίκ, Ελένη Αυλωνίτου, Αννέτα Καββαδία, Τάσος Πετρόπουλος,
ΝΔ: Πέτρος Τατσόπουλος, Νίκος Ρωμανός

Δυτικός Τομέας:
ΣΥΡΙΖΑ Παναγιώτης Κουρουμπλής, Πάνος Ρήγας, Νίκος Τόσκας, Κώστας Στρατής
ΝΔ: Μάκης Γιακουμάτος, Αντώνης Πανούτσος
ΚΙΝΑΛ: Μιχάλης Καρχιμάκης

Νότιος Τομέας:
ΣΥΡΙΖΑ: Κατερίνα Παπακώστα, Θανάσης Θεοχαρόπουλος, Γιώργος Κυρίτσης, Γιώργος Βασιλειάδης
ΝΔ: Πάνος Παναγιωτόπουλος, Ντόρα Πάλλη
ΚΙΝΑΛ: Θόδωρος Παπαθεοδώρου εκτός και αν η κυρία Φώφη Γεννηματά επιλέξει άλλη εκλογική περιφέρεια.

Α’ Πειραιά:
ΣΥΡΙΖΑ: Μαρία Ρεπούση, Γεωργία Γεννιά, Κώστας Δουζίνας, Ελένη Σταματάκη

Β΄Πειραιά:
ΣΥΡΙΖΑ: Εύη Καρακώστα
ΝΔ: Γιάννης Τραγάκης εκτός αν διαλέξει άλλη εκλογική περιφέρεια ο Κυριάκος Μητσοτάκης\

Ανατολικής Αττικής:
ΣΥΡΙΖΑ: Γιάννης Δέδες
ΚΚΕ: Γιάννης Γκιόκας

Δυτικής Αττικης:
ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Πάντζας, Αριστείδης Μπαλτάς

Αιτωλοακαρνανίας:
ΣΥΡΙΖΑ: Μαρία Τριανταφύλλου

Αργολίδα: ΚΙΝΑΛ: Γιάννης Μανιάτης

Αρτα: ΣΥΡΙΖΑ Βασίλης Τσίρκας

Αχαΐα: ΣΥΡΙΖΑ: Κώστας Σπαρτινός, Ανδρέας Ριζούλης

Βοιωτία: ΣΥΡΙΖΑ: Νίκος Θηβαίος

Γρεβενά: ΣΥΡΙΖΑ: Χρήστος Μπγιάλας

Δράμα:
ΝΔ: Δημήτρης Κυριαζίδης
ΣΥΡΙΖΑ: Χρήστος Καραγιαννίδης

Δωδεκάνησα:
ΣΥΡΙΖΑ: Ηλίας Καματερός, Δημήτρης Γάκης
ΚΙΝΑΛ: Δημήτρης Κρεμαστινός

Εβρου: ΣΥΡΙΖΑ: Αναστασία Γκαρά, Γιώργος Καϊσας, Δημήτρης Ρίζος

Εύβοιας: ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Ακριώτης, Ζωή Λιβανίου, Τάσος Πρατσόλης

Ζάκυνθος: ΣΥΡΙΖΑ: Σταύρος Κοντονής

Ηλείας: ΣΥΡΙΖΑ: Μάκης Μπαλαούρας, Δημήτρης Μπαξεβανάκης

ΚΙΝΑΛ: Γιάννης Κουτσούκος

Ημαθίας: ΣΥΡΙΖΑ: Αγγελος Τόλκας, Χρήστος Αντωνίου, Γιώργος Ουρσουζίδου

Ηρακλείου:
ΣΥΡΙΖΑ: Νίκος Ηγουμενίδης, Γιάννης Μιχελογιαννάκης
ΚΙΝΑΛ: Βασίλης Κεγκέρογλου εκτός και αν η Φ Γεννηματά επιλέξει άλλη εκλογική περιφέρεια
ΚΚΕ: Μανώλης Συντυχάκης

Α’ Θεσσαλονίκης:
ΣΥΡΙΖΑ: Τριαντάφυλλος Μυταφίδης, Μάρκος Μπόλαρης, Ελ. Χατζηγεωργίου, Τάσος Κουράκης, Νίκος Παρασκευόπουλος, Γιάννης Σαρίδης
ΚΚΕ: Γιάννης Δελλής εκτός αν ο Δ. Κουτσούμπας επιλέξει άλλη περιφέρεια

Β Θεσσαλονίκης: ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρης Μάρδας

Ιωάννινα: ΣΥΡΙΖΑ: Γιάννης Στέφος, Χρήστος Μαντάς, Γιάννης Καραγιάννης

Καβάλας: ΣΥΡΙΖΑ: Δημήτρης Εμμανουηλίδης, Κώστας Μορφίδης, Γιώργος Παπαφιλίππου

Καρδίτσας: ΣΥΡΙΖΑ: Χρυσούλα Κατσαβριά, Παναγιώτα Βράντζα

Καστοριά: ΝΔ: Μαρία Αντωνίου

Κέρκυρας: ΣΥΡΙΖΑ: Κώστας Παυλίδης, Φωτεινή Βάκη

Κεφαλονιάς: Αφροδίτη Θεοπεφτάτου

Κοζάνης: ΣΥΡΙΖΑ: Γιάννης Θεοφύλακτος, Δημήτρης Δημητριάδης, Θέμης Μουμουλίδης, Γιώργος Ντζιμάνης

Κορίνθου: ΣΥΡΙΖΑ: μαρία Θελερίτη, Γιώργος Τσόγκας

Κυκλάδες: ΣΥΡΙΖΑ: Αντώνης Συρίγος, Νίκος Μανιός

Λακωνίας: ΚΙΝΑΛ: Λεωνίδας Γρηγοράκος

Λάρισα: ΝΔ: Γιώργος Κατσιαντώνης

ΣΥΡΙΖΑ: Αννα Βαγενά εκτός αν επιλέξει άλλη περιφέρεια ο Αλ. Τσίπρας, Νίκος Παπαδόπουλος

ΚΙΝΑΛ: Κώστας Μπαργιώτας

Λέσβου: Γιώργος Πάλλης

Μαγνησίας: ΣΥΡΙΖΑ: Μαρίνα Χρυσοβελώνη, Συμεών Μπαλλής

ΚΚΕ: Κώστας Στεργίου

Μεσσηνίας: Πέτρος Κωνσταντινέας, Παναγιώτα Κοζομπόλη

Ξάνθης: ΣΥΡΙΖΑ: Στάθης Γιαννακίδης, Γρηγόρης Στογιαννίδης

Πέλλας: ΣΥΡΙΖΑ: Γιάννης Σηφάκης,

Πιερίας: ΣΥΡΙΖΑ: Χάρης Τζαμακλής, Αστέριος Καστόρης

Ροδόπης: ΣΥΡΙΖΑ: Αιχάν Καρα Γιουσούφ

Σερρών: ΣΥΡΙΖΑ: Αφροδίτη Σταμπουλή

ΚΙΝΑΛ: Μιχάλης Τζελέπης

Τρικάλων: ΣΥΡΙΖΑ: Παναγιώτα Δριτσέλη, Χρήστος Σιμορέλης

Φθιώτιδας: Δημήτρης Βέττας, Απόστολος Καραναστάσης, Θανάσης Μιχελής

Φλωρίνης: ΣΥΡΙΖΑ: Κώστας Σέλτσας

Φωκίδας: ΣΥΡΙΖΑ Ηλίας Κωστοπαναγιώτου

Χαλκιδικής: Κατερίνα Ιγκλέζη

Χανίων: ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Σταθάκης, Ευαγγελία Βαγιωνάκη, Αντώνης Μπαλωμενάκης