Eκπληκτικοί οι «Σίτιζενς» διέσυραν με το απίστευτο 6-0 την Τσέλσι!

[ad_1]

Μία Μάντσεστερ Σίτι βγαλμένη από τα ωραιότερα όνειρα του Πεπ Γκουαρντιόλα, διέσυρε με 6-0 την Τσέλσι στο -υποτιθέμενο- ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής της Premier League, και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της κατάταξης, έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων (αλλά κι ένα ματς παραπάνω) από την ισόβαθμή της Λίβερπουλ. Οι «σίτιζενς» ήταν καταιγιστικοί, ιδιαίτερα στο πρώτο 25λεπτο, οπότε προηγήθηκαν 4-0 (!) με δύο γκολ του Αγουέρο, ένα του Στέρλινγκ κι ένα του Γκιντογάν. Αν και προσωρινά «κατέβασαν στροφές», οι πρωταθλητές πάτησαν ξανά γκάζι στο β΄ ημίχρονο και πέτυχαν άλλα δύο γκολ, με πέναλτι του Αγουέρο (δεύτερο χατ-τρικ στα τελευταία τρία ματς) και σουτ του Στέρλινγκ.Η ήττα ρίχνει την Τσέλσι στην έκτη θέση και φέρνει τέταρτη πλέον τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία κατάφερε μετά την αλλαγή προπονητή να καλύψει διαφορά έντεκα βαθμών από την προνομιούχο τετράδα.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής στην Premier League έχουν ως εξής:Φούλαμ-Μάντσεστερ Γ. 0-3 (14′, 65′ πεν. Πογκμπά, 23′ Μαρσιάλ)Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 1-1 (76′ Ζαχά – 27′ πεν. Νόουμπλ)Χάντερσφιλντ-Άρσεναλ 1-2 (90′ αυτ. Κολάσινατς – 16′ Ιγουόμπι, 44′ Λακαζέτ)Λίβερπουλ-Μπόρνμουθ 3-0 (24′ Μανέ, 34′ Βαϊνάλντουμ, 48′ Σαλάχ)Σαουθάμπτον-Κάρντιφ 1-2 (90+1′ Στέφενς – 69′ Μπάμπα, 90+3′ Ζοχορέ)Γουότφορντ-Έβερτον 1-0 (65′ Γκρέι)Μπράιτον-Μπέρνλι 1-3 (76′ Ντάφι – 26′, 61′ Γουντ, 74′ πεν. Μπαρνς)Τότεναμ-Λέστερ 3-1 (33′ Σάντσες, 63′ Ερικσεν, 90+1′ Σον – 76′ Βάρντι)Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 6-0 (4′, 80′ Στέρλινγκ, 13′, 19′, 56′ πεν. Αγουέρο, 25′ Γκιντογάν)Γουλβς-Νιούκαστλ 11/2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 26 αγώνες)Μάντσεστερ Σίτι 65 -27αγ.Λίβερπουλ 65Τότεναμ 60Μάντσεστερ Γ. 51Άρσεναλ 50Τσέλσι 50Γουλβς 38 -25αγ.Γουότφορντ 37Έβερτον 33 -27αγ.Γουέστ Χαμ 33Μπόρνμουθ 33Λέστερ 32Κρίσταλ Πάλας 27Μπράιτον 27Μπέρνλι 27Κάρντιφ 25Νιούκαστλ 24 -25αγ.Σαουθάμπτον 24Φούλαμ 17Χάντερσφιλντ 11
ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ