Τέταρτο σερί κύπελλο για τον Ολυμπιακό που νίκησε στον τελικό 78-69 τη Νίκη Λευκάδας

[ad_1]

Η απόλυτη κυριαρχία του Ολυμπιακού στο γυναικείο μπάσκετ επιβεβαιώθηκε για άλλη μία φορά στα Χανιά, όπου οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν για τέταρτη διαδοχική χρονιά το Kύπελλο Ελλάδας. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη επικράτησε 78-69 της Νίκης Λευκάδας στον τελικό του 20ου φάιναλ φορ και έφερε το σύλλογο του Πειραιά στην κορυφή των κατακτήσεων του τροπαίου, μαζί με τις Εσπερίδες Καλλιθέας, που επίσης είχαν πάρει τον τίτλο για τέσσερα σερί χρόνια (2006-2009). Η Αγγελική Νικολοπούλου πέτυχε 18 πόντους και αναδείχθηκε MVP του τελικού και μαζί με την Λικέντρα Τζόνσον (16π. και 9ρ.) ήταν οι κορυφαίες των νικητριών, ενώ η Ουίτνεϊ Νάιτ είχε 25 για τις φιναλίστ.
Τα δεκάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Νίκη): 15-24, 29-45, 49-59, 69-78
Ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα (12-6 στο 5΄, 17-8 στο 6΄), έκλεισε την πρώτη περίοδο με 24-15 και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμετο (31-18), για να κλείσει το ημίχρονο στο +16 (45-29). Η ομάδα της Λευκάδας είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, μην μπορώντας να απειλήσει καθόλου από το τρίποντο, κι έτσι ως τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου οι «ερυθρόλευκες» κρατούσαν άνετα τα ηνία του τελικού. Στο σημείο αυτό, η Νίκη με κορυφαία τη Νάιτ «έτρεξε» ένα σερί 9-0 και μείωσε σε 50-45 στο 28΄, δημιουργώντας νέα δεδομένα στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε άμεσα με τις Τζόνσον και Νικολοπούλου και ξέφυγε ξανά με 66-51 στο 32΄. Στην τελευταία της προσπάθεια η Νίκη πλησίασε στους έξι (67-61), αλλά δύο συνεχόμενα τρίποντα της Τόμας και της Νικολοπούλου «σφράγισαν» τη νίκη για τις «ερυθρόλευκες» και κράτησαν το τρόπαιο στον Πειραιά για τέταρτη σερί χρονιά.
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Μαλαμάς, Γιακείμη
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ελ. 15, Σύρρα, Παπαμιχαήλ 7, Τζόνσον Ουόκερ 11, Μπαλτά, Σμιθ 11(1), Νάιτ 25(2).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 13(2), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9(2), Παυλοπούλου 4, Νικολοπούλου 18(2), Σωτηρίου 7(2), Τίκβιτς 2, Λίτσι, Τζόνσον 16, Κοσμά 3(1), Σταμολάμπρου 4.
Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου νίκησε 78-64 τον Παναθηναϊκό και πήρε την 3η θέση
Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου πήρε την 3η θέση στο φάιναλ-φορ του Κυπέλλου γυναικών που διεξάγεται στα Χανιά, καθώς στον μικρό τελικό επικράτησε εύκολα με 78-64 του Παναθηναϊκού.
Τα δεκάλεπτα: 27-13, 48-33, 58-58, 78-64
Η Δάνφη ξεκίνησε το ματς εντυπωσιακά και πέτυχε ένα 10-0, με αποτέλεσμα να έχει το «πάνω χέρι» στην συνέχεια. Ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 27-13 και έκλεισε το ημίχρονο με 48-33.Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ανακάμψει και το κατάφερε στην τρίτη περίοδο, όταν μείωσε στους 4 πόντους (52-48) και έφτασε στο 58-58 στο τέλος του δεκαλέπτου. Όμως η Δάνφη «ξύπνησε» στην τελευταία περίοδο, ανέβασε την διαφορά στο 72-60 και έφτασε στο τελικό 78-64.
Διαιτητές: Κάρδαρης-Κωνσταντινίδου-Καρανικόλα Αλ.
Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Αλεξανδρή 9, Σουλτάνη 2 Γούναρη, Τσίντομ 22, Μπράουν 27, Τζέιμς 18, Τετενέ.
Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Κασδαγλή, Μούλη 11, Κοιλιά Π. 2, Καλαμπάκου 18, Αρβανίτη 2, Σλούκα 15, Εζέτζα 16, Ακριβού.
ΠΗΓΕΣ: ΕΡΤSPORTS HDΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: EUROKINISSI