ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 4-0

Ο ΠΑΟΚ “πέταξε” το πρώτο ημίχρονο, όμως “πάτησε γκάζι” στο δεύτερο και νίκησε άνετα τον ΟΦΗ με 4-0 στην Τούμπα, για την 23η αγωνιστική της Super League.

Με δύο γκολ του Άκπομ και από ένα των Λάμπρου-Αουγκούστο, όλα στο δεύτερο ημίχρονο, οι “ασπρόμαυροι” επικράτησαν εύκολα και παραμένουν στο -2 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, που νωρίτερα νίκησε με γκολ στις καθυστερήσεις στο Περιστέρι (0-1).

Στο 49΄ ο Λημνιός που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, κέρδισε πέναλτι. Ο Σωτηρίου απέκρουσε την εκτέλεση του Μπίσεσβαρ, όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Άκπομ σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ στο 50΄. Στο 59ο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε δεύτερο πέναλτι σε κράτημα του Γιαννούλη στον Λάμπρου και ο Άκπομ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστοχώντας και πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Το 3-0 διαμόρφωσε ο Λάμπρου με κεφαλιά στο 66΄, ενώ το τελικό 4-0 ήρθε από τον Αουγκούστο με ωραίο σουτ εκτός περιοχής στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.