Δεύτερος ο Κυνηγάκης στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ανοιχτής θαλάσσης

[ad_1]

Σημαντική διάκριση για τον Θανάση Κυνηγάκη, ο οποίος κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον αγώνα του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, που έγινε στο Μπριβ της Γαλλίας, παράλληλα με το εθνικό πρωτάθλημα της χώρας. Ο Έλληνας πρωταθλητής ολοκλήρωσε τη διαδρομή των 10 χιλιομέτρων σε 1 ώρα, 54 λεπτά και 36.47 δευτερόλεπτα, περίπου πέντε δεύτερα πίσω από τον Γάλλο Νταβίντ Ομπρί (1ωρ.54:31.45), μέλος της εθνικής ομάδας των «τρικολόρ» που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο περσινό Ευρωπαϊκό της Γλασκόβης. Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Ισπανός Αλμπέρτο Μαρτίνεθ με χρόνο 1ωρ.54:38.09. Η σημερινή επιτυχία πιθανότατα θα χαρίσει στον 21χρονο κολυμβητή του Παλαιού Φαλήρου ένα εισιτήριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Γκουανγκζού.
Σε ό,τι αφορά τους άλλους δύο Έλληνες αθλητές που συμμετείχαν στον αγώνα, ο Αστέριος Δαλδογιάννης τερμάτισε 24ος σε 1ωρ.57:43.72 και ο Γιώργος Αρνιακός 25ος σε 1ωρ.57:54.74. Συνολικά τερμάτισαν 85 κολυμβητές, ενώ μεταξύ όσων εγκατέλειψαν ήταν ο «χάλκινος» Ολυμπιονίκης του Ρίο, Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ.
ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΡΧΕΙΟΥ