Η Εθνική Ελλάδας συνέτριψε την Ιταλία με 83-63, στην πρεμιέρα του τουρνουά Ακρόπολις

Με ολοκληρωτικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του 40λεπτου, η Εθνική Ελλάδας συνέτριψε την Ιταλία με 83-63, στην πρεμιέρα του τουρνουά Ακρόπολις – Πρωταγωνιστής ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ – Ανησυχία για τον τραυματισμό του Σλούκα – Το Σαββάτο (17/8, 20:30) κόντρα στην ΤουρκίαΗ Εθνική φρόντισε από το ξεκίνημα του αγώνα να δώσει στους Ιταλούς να καταλάβουν ότι στο ματς θα υπάρχει μόνο μία ομάδα στο γήπεδο. Άλλωστε η παρουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο έφτανε και περίσσευε για να γιγαντώσει την διαφορά δυναμικότητας και ποιότητας των δύο ομάδων. Πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που απουσίαζαν οι Γκαλινάρι και Ντατόμε. Με τον σούπερ σταρ του ΝΒΑ να δίνει πραγματικό… ρεσιτάλ καρφωμάτων, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας σταθερά την διαφορά στους 10 πόντους (14-4, 19-9, 23-13) ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 27-13. Ο Αντετοκούνμπο είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα, ο Παπαπέτρου τον ακολούθησε σε απόδοση, ενώ ο Νικ Καλάθης μοίραζε ασίστ σαν… στραγάλια.